Zaparowane okulary, to powszechny problem osób zmagających się z wadą wzroku. Zmiana temperatury, gotowanie oraz pomieszczenia o wysokiej wilgotności powietrza powodują, iż korzystanie z okularów staje się wysoce niekomfortowe. Ograniczona widoczność sprawia, że zadajemy sobie pytanie; Dlaczego okulary parują oraz czy jest sposób, aby tego uniknąć? Z pomocą przyjdzie nam dobry optyk, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu doradzi nam najlepsze rozwiązania. Grzegorz Romanik, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej zdradza, w jaki sposób zapobiec parowaniu okularów.
Dlaczego okulary parują?
Szacuje się, iż blisko połowa dorosłych Polaków ma wadę wzroku. Część z nich nie zdaje sobie z tego sprawy, iż wizyta u optyka znacznie poprawiłaby ich, jakość życia. Dobrze dobrane okulary każdego dnia ułatwiają prawidłowe widzenie i zwiększają komfort codziennego funkcjonowania. Każdy użytkownik okularów zna problem ich parowania, które uniemożliwia prawidłowe widzenie. Dlaczego okulary parują? Odpowiedzi należy szukać w nagłej różnicy temperatur.
Wchodząc do cieplejszego pomieszczenia lub gotując obiad, nasze okulary pokrywają się mikrocząsteczkami wody, które osadzają się na soczewkach korekcyjnych. Ochłodzone cząsteczki wokół okularów zwiększają w ten sposób swoją temperaturę i pozyskują ciepło z powietrza. Proces ten przebiega wyjątkowo szybko, dlatego też jedyne, co obserwujemy to efekt finalny w postaci zaparowanych okularów.
Na efekt parujących okularów narażone są również określone grupy zawodowe, do których zaliczamy; sportowców, kucharzy, kierowców czy tez lekarzy. Prowadzona przez nich praca oraz styl życia wymagają od nich szczególnej cierpliwości, ponieważ czas potrzebny na ich odparowanie uniemożliwia im wykonywanie swojej profesji. Co możemy zrobić, aby okulary nie parowały?
Dobry optyk doradza okulary, które nie parują
Od wielu lat osoby z wadą wzroku zastanawiają się, w jaki sposób przeciwdziałać parowaniu okularów. Rad nie należy szukać na forach internetowych czy w innych niesprawdzonych źródłach. Najczęściej mogą one uszkodzić okulary – przynosząc więcej szkody niż pożytku. Oczywiście jednym ze sposób jest zdjęcie okularów i stopniowe ich ogrzewanie. Jednak na taki zabieg mogą pozwolić sobie tylko osoby z niewielką wadą wzroku. Optyk jasno mówi, iż wielokrotne zdejmowanie i zakładanie okularów to jednak ryzyko negatywnych następstw. Nasz wzrok musi często dostosowywać się do nowej sytuacji, a to może skutkować bólem oczu i głowy oraz gorszym samopoczuciem.
Salon optyczny to miejsce, w którym uzyskamy najbardziej sprawdzone informacje, dlatego też już na etapie wyboru okularów warto zapytać o taką możliwość optyka. Salony optyczne posiadają w sprzedaży specjalistyczne płyny antyparowe, które nie tylko uwolnią nas od problemu zaparowanych okularów, ale także będą je pielęgnować. Substancje zawarte w preparatach chronią nasze okulary, ponieważ nie zawierając ściernych drobinek – zapewniają długofalową ochronę. „Pamiętajmy, że środki chemiczne, które nie są przeznaczone do czyszczenia okularów, mogą nieść ze sobą negatywne skutki dla naszego zdrowia, powodując np. podrażnienie oczu lub skóry” – komentuje Grzegorz Romanik, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
Okulary, które nie parują zdobędziesz tylko w salonie optycznym
Skutecznie pozbędziemy się problemu zaparowanych okularów podejmując świadomy wybór w salonie optycznym. Optyk na podstawie wieloletniego doświadczenia doradzi nam spersonalizowane rozwiązania. Powodów, dla których parują nam okulary może być kilka. Pierwszym z nich jest nieprawidłowe ułożenie okularów na naszym nosie. Zbyt przylegające do twarzy okulary, mogą powodować nieprawidłowy przepływ powietrza. W takim wypadku udaj się do optyka, który wyreguluje okulary – jednocześnie rozwiązując problem.
Okulary antyrefleksyjne
Dobry optyk z pewnością doradzi okulary o powłoce antyrefleksyjnej. Eliminuje uciążliwe dla naszego wzroku odblaski światła oraz przyczynia się do większej przejrzystości i kontrastu widzenia. Warstwa hydrofobowa i oleofobowa, która wchodzi w skład warstwy antyrefleksyjnej pomaga w usuwaniu wszelkich zabrudzeń, zaś krople wody spływają z nich bezproblemowo. Dobry optyk to przede wszystkim osoba, która przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad i rozpozna nasze potrzeby. Dlatego też optyk zaproponuje inną powłokę antyrefleksyjną dla zawodowego kierowcy, inną dla informatyka spędzającego 10 godzin przy komputerze, a jeszcze inną np. dla kucharki.
Okulary z powłoka hydrofilową
Okulary z powłoką hydrofilową stanowią przeciwieństwo do hydrofobowości. Jednocześnie są to okulary do zadań specjalnych. Gładka i śliska powierzchnia sprawia, iż osiadająca para wodna tworzy jednolitą warstwę – zapobiegającą parowaniu okularów. Niestety nie chroni ona naszych oczu przed szkodliwy działaniem promieniowania niebieskiego i wymaga aktywacji raz na 2-3 dni.
Jeżeli Twoje okulary parują odwiedź nasz salon optyczny i skorzystaj z profesjonalnej pomocy w doborze spersonalizowanych rozwiązań. Zapomnij o zaparowanych okularach raz na zawsze.