Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale praktyczne rozwiązanie chroniące nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dobre okulary przeciwsłoneczne znajdziesz w salonie optycznym, gdzie optyk doradzi Ci najlepsze rozwiązanie dla twoich oczu. Niestety przyjęło się, iż większość z nas dokonuje zakupu okularów w sieciówkach lub punktach handlowych. Długotrwałe noszenie okularów, które nie są dostosowane do wzorku w tym między innymi kąta widzenia – mogą go uszkodzić. Dodatkowo, jeżeli już teraz cierpisz na wadę wzroku, powinieneś zdecydować się na wizytę w salonie optycznym, który dopasuje szkła przeciwsłoneczne do Twojej wady wzorku. Dobre jakościowo okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed szkodliwymi promieniami UV i polaryzują światło słoneczne.
Okulary przeciwsłoneczne tylko z salonu optycznego?
Okulary przeciwsłoneczne jak każde inne – powinny być kupowane w certyfikowanych i specjalistycznych punktach. Paradoksalnie tego typu okulary przydadzą nam się nam nie tylko latem, ale także zimą. Promienie słoneczne, niezależnie od pory roku, przedostając się do oka, mogą być przyczyną wielu chorób. Pod wpływem promieniowania słonecznego źrenica oka samoistnie się zwęża, stanowiąc naturalną ochronę przez nadmiernym promieniowaniem. Nie każde przyciemnienie promieni słonecznych jest dobre dla naszych oczu. Jednym z najważniejszych czynników jest filtr słoneczny, którego często pozbawione są okulary przeciwsłoneczne z niesprawdzonych źródeł. Brak odpowiedniego filtra powoduje, iż źrenice zamiast zwężać – będą się rozszerzać. Sprawiając, iż do wnętrza oka wpadnie więcej szkodliwego promieniowania UV.
Antyrefleksyjne okulary przeciwsłoneczne
Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie gwarantują pełnej ochrony naszych oczu. Taką zapewniają szkła z powłoką antyrefleksyjną oraz z filtrem polaryzacyjnym. Właściwości tego typu są szczególnie istotne. Neutralizowanie oślepiającego światła, które odbija się np. w lustrze wody czy mokrego asfaltu. Antyrefleksyjne okulary przeciwsłoneczne są polecane kierowcom, którzy ze względu na szybkie przemieszczanie się są znacznie bardziej narażeni na oślepienie niż piesi.
Okulary przeciwsłoneczne z powłoką antyrefleksyjną zapobiegają odbijaniu się światła od soczewki okularów, a w konsekwencji do oka. Antyrefleksyjność sprawia, iż okulary przeciwsłoneczne nie zmieniają kontrastu ani kolorów, sprawiając iż obraz widziany jest niezmieniony. Powłoka antyrefleksyjna często nakładana z tyłu szkła w celu zredukowania światła wpadającego z boku okularów – wyostrza obraz.
Okulary przeciwsłoneczne – jaki kolor?
Kolory soczewki a konkretniej zabarwienie szkieł w okularach przeciwsłonecznych pełnią odrębną funkcję. Żółte i pomarańczowe okulary przeciwsłoneczne zwiększają kontrast widzenia w pochmurne dni. Wystarczającą ochronę zapewniają te zabarwione w 70-75 proc., ale przy silnym nasłonecznieniu – nawet w 90 proc. Brązowe szkła przeciwsłoneczne najlepiej zatrzymują światło niebieskie, które wywołuje uczucie trudnego i niewygodnego widzenia. Dodatkowo może negatywnie wpływać na zdolność rozpoznawania szczegółów lub przedmiotów. Brązowe okulary przeciwsłoneczne podnoszą kontrast i chronią wzrok. Szare i szarozielone soczewki nie zmieniają widzenia i ułatwiają ocenę odległości.
Filtry w okularach przeciwsłonecznych
Okulary przeciwsłoneczne kupione u optyka zostaną wyposażone w filtry ochronne, których wyróżniamy kilka rodzajów. Nie daj się zwieść, iż okulary kupowane w sieciówce lub punktach handlowych będą wyposażone w wysokiej jakości filtr. Nawet, jeżeli będą posiadały informację, iż są to okulary z filtrem UV, to nie możliwe jest, aby dobre okulary przeciwsłoneczne kosztowały 20 czy 30 zł.
Do wyboru mamy różne kategorie ochrony UV. W praktyce oznacza to, że jedne okulary będą chronić Twój wzrok bardziej, a inne mniej. W zależności od tego, jak dużej ilości światła pozwolą dotrzeć do Twoich oczu. Ochrona przeciwsłoneczna kategorii UV4 przepuszcza zaledwie 3-8% światła. Przy tak niewielkiej ilość przepuszczalności światła, śmiało można stwierdzić, iż zapewniają one pełną ochronę przez szkodliwym promieniowaniem. Godne polecania są również okulary przeciwsłoneczne w kategorii UV3, których przepuszczalność nie przekracza 18%. Dlatego też zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź dokładnie jaka jest faktyczna moc filtra. Często naklejka z napisem „UV” nie oznacza, iż oczy będą prawidłowo chronione.