Jak czyścić okulary korekcyjne

Jak czyścić okulary?

Jak czyścić okulary korekcyjne – to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Prawidłowa konserwacja okularów korekcyjnych to wbrew pozorom trudne zadanie. Krąży wiele porad dotyczących ich pielęgnacji, jednak część z nich ma zupełnie odwrotny skutek od zamierzonego. Okulary korekcyjne są dość kosztowne, a przy tym — dla wielu osób — niezbędne do normalnego, komfortowego funkcjonowania. Dlatego też optyk odpowiada na podstawowe pytania dotyczące ich konserwacji.

Okulary korekcyjne i tzw. „zerówki”

Do niedawna noszenie okularów korekcyjnych wiązało się z kompleksami wielu osób – dziś okulary stały się ozdobą naszej twarzy i często decydujemy się na tzw. „zerówki”, które dodają nam uroku i pewności siebie. Dodatkowo okulary tego typu zostają pokryte specjalnymi powłokami, chroniącymi nasz wzrok podczas długotrwałej pracy przed komputerem. Jednak niewielka część wie, jak właściwie dbać o swoje okulary. W efekcie szkła często są zamazane lub porysowane, a oprawki nieestetycznie wykrzywione lub brudne. Zaniedbane okulary powodują gorszą jakość obrazu, a także mogą negatywnie wpływać na wizerunek swojego właściciela. Okulary nawet najlepszych marek tracą swój urok, gdy są zaniedbane.

Jak czyścić okulary?

Powszechnym zjawiskiem jest czyszczenie okularów skrawkiem koszuli lub bluzy. Jednak jest to nawyk, który szkodzi soczewkom – rysując je i raczej rozcierając brud niż go usuwając. Wilgotne czyściki, nasączone alkoholem, także są złym pomysłem, ponieważ ścierają powłokę antyrefleksyjną, przez co okulary rysują się i jeszcze bardziej przyciągają brud.

Najlepszym i sprawdzonym sposobem czyszczenia okularów jest delikatne przecieranie ich specjalnie do tego przeznaczona chusteczką z mikrofibry. W przypadku większych zabrudzeń dobrze sprawdza się umycie ich wodą z mydłem. Pamiętajmy jednak, że okulary korekcyjne to nie tylko szkła. Zauszniki i noski przez wiele godzin mają bezpośredni kontakt z naszym ciałem. Je także należy regularnie myć lub czyścić przy pomocy ściereczki. Nie używamy gorącej wody, która może zniekształcić oprawki. Optyk radzi, aby również raz w miesiącu zanieść okulary do salonu optycznego, na specjalistyczne czyszczenie ultradźwiękiem – które jest najdokładniejsze i najbezpieczniejsze dla naszych okularów.

Gdzie nosić okulary?

Oczywiście najlepszym miejscem do przechowywania okularów jest specjalne sztywne etui ochronne – optyk w szczególności zaleca je, gdy w domu mamy małe dzieci lub zwierzęta. Jak już wcześniej wspomnieliśmy okulary korekcyjne są wartościowym przedmiotem, dlatego też warto o nie szczególnie zadbać. Absolutnie nie odkładamy okularów na soczewkach, aby ich nie porysować.

Unikamy też pozostawiania ich na kaloryferze czy desce rozdzielczej, zwłaszcza w upalne dni, nie umieszczamy okularów „luzem” w torebce lub plecaku. Oprawki okularów są bardzo delikatne i łatwo mogą się odkształcić, a szkła — porysować lub nawet wypaść z oprawy.
Wybierając okulary w salonie optycznym warto zapytać o okulary wyposażone w specjalne powłoki – ułatwiające czyszczenie i utwardzające soczewki.

0Shares
0 0

Dodaj komentarz