salon optyczny warszawa

Jak nosić maseczkę aby okulary nie parowały?

Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały? To pytanie zadaje sobie wielu z nas, borykając się z ograniczoną widocznością podczas noszenia obowiązkowej maseczki. Jej głównym zadaniem jest ochrona przez koronawirusem, jednak noszący, na co dzień okulary korekcyjne szukają rozwiązania na uciążliwe parowanie okularów podczas noszenia maseczki.

Maseczka – obowiązkowo

Od 16 kwietnia rząd wprowadził obostrzenia i wytyczne dotyczące postępowania obywateli w związku z koronawirusem. Jednym z nich jest obowiązek zakrywania nosa i ust. Nowy nakaz został wydany w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa. Jednak noszenie maseczki ochronnej wcale nie jest takie łatwe. Wielu z nas uskarża się na trudność w oddychaniu oraz parowanie okularów korekcyjnych. Jest to niezwykle uciążliwe, ponieważ podczas codziennych czynności mamy ograniczoną widoczność – a w konsekwencji może to doprowadzić do licznych niebezpiecznych sytuacji. Jedną z nich może być wejście na przejście dla pieszych, gdy nie będzie to wskazane.

Oczywiście możemy poradzić sobie z parowaniem okularów w maseczce ochronnej. Rady udzieli nam optyk z Warszawy, który na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia wie jak poradzić sobie z takim problemem.

Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały?

Pierwszą czynnością, o jakiej powinniśmy zapomnieć to czyszczenie okularów korekcyjnych płynem do mycia szyb. Zawarty w nim alkohol wysusza soczewkę, a w konsekwencji niszczy ją – podsumowuje optyk. Jednocześnie nie ma idealnej metody na zaparowane szkła okularów korekcyjnych. Optyk jednak zauważa, iż szkła okularów z powłokami oleofobową, hydrostatyczną i antystatyczną odparowują szybciej. W przypadku soczewek ekonomicznych powłoki będą odparowywać wolniej. Dlatego, dobrze aby nasze szkła składały się z wachlarza powłok antyrefleksyjnych.

Optyk radzi, aby zakładać maseczkę prawie pod same oczy, a na nią okulary. Dodatkowo warto delikatnie oddalić okulary od twarzy, aby zapewnić sprawną cyrkulację powietrza. Jednak wówczas osoby, które noszą soczewki progresywne, nie będą widzieć od dołu. Czyli np. w czasie podróży utrudnione będzie czytanie lub zerkanie w telefon – twierdzi optyk.

Sposoby na zaparowane okulary

Jedną z najstarszych metod jest nasmarowanie okularów korekcyjnych suchym mydłem w kostce. Następnine wypolerowanie ich – spowoduje iż okulary korekcyjne nie powinny parować. Niestety podobnie jak płyn do mycia szyb – ta metoda wysusza soczewkę a w konsekwencji może doprowadzić do jej uszkodzenia. Dodatkowo po takim zabiegu mogą zostać białe pyłki, co też niektórym osobom przeszkadza. Dzięki użyciu mydła na powierzchni soczewek powstanie warstwa hydrofobowa, dzięki temu parowanie okularów przy noszeniu maski będzie mniejsze.

Optyk rekomenduje stosowanie specjalistycznych płynów do spryskiwania szkieł lub chusteczki do przecierania, które są dostępne w salonie optycznym.

Dlaczego okulary parują?

Okulary parują podczas noszenia maseczki, bo ciepłe powietrze, które wydychamy wydostaje się górą maski. Dlatego też maseczka okularnika powinna być idealnie dopasowana do twarzy, najlepiej żeby była wyposażona w drucik na całej długości.

0Shares
0 0

Dodaj komentarz