optyk Warszawa

Jak przygotować się do wizyty u optyka?

Badanie wzroku każdy z nas powinien przeprowadzać regularnie. Nie ważne czy masz stwierdzoną wadę wzroku – ważna jest profilaktyka i zapobieganie rozwojowi chorób oczu. Narząd wzroku otrzymujemy jeden na całe życie, dlatego też powinniśmy o niego dbać. Mimo iż badanie wzroku dla wielu może być stresujące – w szczególności podczas pierwszej wizyty – nie powinno zniechęcać. Pamiętajmy, iż regularne badanie wzroku jest kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości widzenia i wyeliminowania chorób oczu.

Głównym celem badania wzorku jest skontrolowanie oczu przez optyka, okulistę, optometrystę bądź inną kompetentną do tego celu osobę pod kątem wyeliminowania nieprawidłowości widzenia i rozwoju chorób. Badanie wzroku najlepiej wykonać w salonie optycznym. W jednym miejscu wykonasz profilaktykę oraz w przypadku nieprawidłowości nabędziesz okulary. Zaleca się, aby badanie wzorku przeprowadzać minimum raz na 2 lata. Jeżeli w Twojej rodzinie występują choroby oczu to powinieneś wykonywać je częściej.

Jak wygląda wizyta u optyka?

Badanie wzroku jest bezbolesne i nie powinieneś się go obawiać. Zwykle trwa ono około 20 minut i polega na zebraniu podstawowych informacji na temat zdrowia Twojego i Twojej rodziny oraz jakości widzenia. Wywiad zazwyczaj rozpoczyna się od pytania o styl życia i ewentualne zaburzenia widzenia. Jeżeli nosisz okulary, zabierz je ze sobą. Optyk porówna je z Twoją wadą wzroku i wystawi odpowiednią receptę.

Oczywiście każde badanie wzorku będzie inne jednak na przestrzeni lat możemy wyodrębnić pewien schemat działania. Ostrość widzenia zostanie sprawdzona przy pomocy tablic Snellena – stanowiąc jednocześnie najpopularniejszy sposób przeprowadzenia badania. Polega ono na przeczytaniu liter z tablicy oddalonej z pewnej odległości. Podczas czytania zostaniesz poproszony o założenie różnych soczewek korekcyjnych. Na podstawie Twojej oceny widzenia zostaną Ci dobrane okulary.

Badanie wzroku przy pomocy urządzeń

Kolejnym rodzajem jest komputerowe badanie wzroku przy pomocy refraktometru. Ono również określa ostrość widzenia. Wykonuje się je poprzez pomiar krzywizny rogówki oraz soczewki oka. Naszym zadaniem podczas badania wzroku będzie skupienie widzenia na obrazie w dali.
Kolejnym urządzeniem, które spotkamy podczas wizyty u optyka jest foropter. Badanie wzroku polega na zmianie soczewek i ustawieniu urządzenia, podczas gdy optyk pyta o wrażenia pacjenta, w celu dobranie odpowiedniej mocy okularów. Dodatkowo możemy spotkać się z retinoskopem. Wówczas za pomocą wprowadzenia źródła światła sprawdza się poziom jego odbicia w siatkówce. Ten rodzaj badania zostanie wykorzystany przez optyka, gdy występuje problem w komunikacji z pacjentem tj. w przypadku małych dzieci lub obcokrajowców.

Tonometr jest kolejnym rodzajem badania, z jakim spotkamy się u optyka. Jego głównym zadaniem jest pomiar ciśnienia w oku. Na podstawie uzyskanych wyników możliwe jest zdiagnozowanie jaskry. Polega na wdmuchnięciu do każdego oka dawki powietrza. Badanie nie jest bolesne, może spowodować mrugnięcie powieką w reakcji.

Badanie wzroku podczas noszenia soczewek kontaktowych

Jeżeli często nosisz soczewki kontaktowe, z pewnością optyk zbada Twój wzrok za pomocą lampy szczelinowej. Jest to specjalistyczny mikroskop ukazujący stan gałki ocznej. Badający będzie szukał na jej powierzchni otarć oraz zadrapań będących wynikiem długofalowego noszenia soczewek kontaktowych.

Systematyczne badanie wzroku pozwoli Ci zachować prawidłową, jakość widzenia przez wiele lat. Pamiętaj, iż bezpłatne badanie wzroku warto przeprowadzić raz na 2 lata, aby natychmiastowo przeciwdziałać ewentualnym problemom ze wzrokiem.

0Shares
0 0

Dodaj komentarz