Narząd wzroku jest bardzo wrażliwy i wymaga specjalnej pielęgnacji. Codzienna pielęgnacja i eliminacja czynników szkodliwych jest bardzo istotna dla zachowania prawidłowego widzenia i kondycji naszych oczu w dobrej formie przez wiele lat. Optyk wskazuje pięć głównych czynników, mających negatywny wpływ na nasz narząd wzroku. Nie bez znaczenia pozostają tutaj również złe nawyki oraz środowisko życia. Sprawdź, jakich czynników powie nieś unikać, aby jak twierdzi optyk – zachować wzrok w dobrej kondycji przez wiele lat.
Czynnik 1 – Smog
Pierwszym czynnikiem, który ma destrukcyjny wpływ na nasz wzrok jest smog. Optyk stwierdza, iż długie przebywanie w środowisku smogu może skutkować piekącymi i zaczerwienionymi oczami. Nisko zawieszone pyły podrażniają oko i nasilają objawy suchości. Nie należy bagatelizować smogowych alertów. W dni, kiedy powietrze jest silnie zanieczyszczone, optyk zaleca stosowanie kropli nawilżających oraz dbanie o nawodnienie organizmu.
Czynnik 2 – Niebieskie światło ekranów
Wielogodzinne korzystanie z ekranów telefonów oraz komputerów negatywnie oddziałuje na zachowanie prawidłowego widzenia. Po wielu godzinach korzystania z urządzeń cyfrowych zazwyczaj dochodzi do cyfrowego zmęczenia wzroku. Wiele urządzeń posiada filtr światła niebieskiego, który ma za zadanie ochronić nasze oczy. Optyk zaleca stosowanie filtrów – mimo iż obraz nie jest już tak atrakcyjny to łatwo można się do niego przyzwyczaić, a korzystanie z tego typu udogodnień z pewnością odwdzięczy się nam w przyszłości. Dodatkowo optyk przypomina o częstym mruganiu lub nawilżaniu kroplami, przerwach od spoglądania w ekran, spoglądaniu w dal. Osobom, które pracują z komputerem lub są fanami gier wideo, optyk zaleca specjalistyczne okulary do pracy przy komputerze z powłoką Blue Control oraz soczewki Sync, które dzięki swoim unikatowym właściwościom ułatwiają dłuższą pracę z ekranami LCD.
Czynnik 3 – Brak snu
Brak snu to z pozoru mało istotny czynnik. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, iż brak snu może przyczynić się do pogorszenia widzenia. Optyk jasno twierdzi, iż niewyspanie i zmęczenie może spowodować pękanie naczynek krwionośnych w oku, pieczenie i uczucie piasku pod powiekami. Pojawiają się zaczerwienienia, a jakość widzenia ulega pogorszeniu.
Czynnik 4 – Promieniowanie ultrafioletowe
O szkodliwym działaniu promieniowania UV wielokrotnie wspominaliśmy w artykułach dotyczących konieczności noszenia i prawidłowego doboru okularów przeciwsłonecznych. Wystawiając oczy na zgubne działanie promieni słonecznych, ryzykujesz zmiany zwyrodnieniowe soczewki i siatkówki oraz poparzenie rogówki. Pamiętaj o ochronie przed promieniami ultrafioletowymi również zimą! Promienie odbijające się od lodu i śniegu mogą mieć bardziej negatywny wpływ niż latem. W efekcie mogą wystąpić objawy tzw. ślepoty śnieżnej.
Czynnik 5 – Dym papierosowy
Szkodliwy wpływ palenia papierosów jest szeroko znany. Zarówno bierni jak i aktywni palacze są narażeni na straszliwe skutki dymu papierosowego. Niestety problemy zdrowotne na drogach oddechowych i skórze się nie kończą. Wśród przykrych konsekwencji palenia jest zespół suchego oka. Według najnowszych badań nikotyna i dwutlenek węgla dwukrotnie zwiększają szanse na zaćmę oraz zwyrodnienia plamki żółtej.