okulary po operacji zaćmy

Kiedy okulary po operacji zaćmy?

Zabieg zaćmy polega na wszczepieniu do torebki soczewkowej implantu, który ma za zadanie zastąpić naszą własną soczewkę. Oczywiście nie jest to implant uniwersalny o standardowych parametrach. Dodatkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż po usunięciu zaćmy oko zmienia swoje właściwości refleksyjne. W wyniku usunięcia zaćmy nie mamy do czynienia z jednakową wadą wzroku, jaka miała miejsce przed wystąpieniem choroby. Wada wzroku będzie inna lub zupełnie zniknie. Kiedy okulary po operacji zaćmy?

Soczewka jednoogniskowa a okulary korekcyjne

W zależności od; trybu życia, pracy oraz potrzeb wzrokowych pacjenta podejmuje się decyzję czy w przypadku soczewki jednoogniskowej zależy nam na ostrym widzeniu dalekich czy też bliskich odległości. Definiując potrzeby pacjenta zostanie podjęta decyzja czy po zabiegu usunięcia zaćmy będą wymagane okulary. Czy osoby, które widziały ostro z bliska zaś do dali potrzebowały korekcji decydują się na pozostawienie obecnej sytuacji. Dlatego też okulary po operacji zaćmy pozostaną bez zmian. Drugą możliwością jest skorygowanie wzroku do dali, tak, aby okulary do czytania, które i tak były w zasięgu naszej ręki pozostaną na naszym nosie w dalszym ciągu. Ich mocy nie powinno się już zmienić do końca życia. Po 6 tygodniach od zabiegu powinniśmy udać się do okulisty gdyż dopiero w tym momencie widzenie będzie już stabilne a rekonwalescencja oka powinna zmierzać ku końcowi.

Kiedy okulary po operacji zaćmy?

Jeśli pacjent zdecyduje się na wszczepienie soczewki wieloogniskowej, sytuacja jest prosta. Skorygowana zostaje odległość daleka, pośrednia i bliska i żadna korekcja okularowa nie jest po zabiegu wymagana. Wyjątkiem są tu pacjenci o pracy lub zainteresowaniach wymagających bardzo bliskiej odległości: zegarmistrz, szwaczka, elektronik. Aby nie zaburzać pracy oka do pozostałych odległości, zaleca się wówczas dodatkową korekcję do bardzo bliskich dystansów. Natomiast są to przypadki, w których przed zabiegiem, pacjent stosował niekiedy lupy i okulary lunetowe w swoich zajęciach. Zazwyczaj po wszczepie takie pomoce może stosować ponownie, by móc się realizować na takiej bliskiej odległości roboczej. Soczewki wieloogniskowe to rozwiązania, które najczęściej wybierane są przez osoby bardzo aktywne, ale w wieku presbiopijnym (które dotknęła już starczowzroczność i okulary do czytania towarzyszą im, na co dzień), jako metoda korekcji wady wzroku do dali i bliży. Refrakcyjna wymiana soczewek to aktualnie jedna z najczęstszych zabiegowych metod korekcji presbiopii. Metoda wszczepienia soczewki wieloogniskowej pozwala, zatem na całkowite uwolnienie się od okularów do każdej odległości.

Soczewka toryczna a okulary korekcyjne

W trakcie badań kwalifikacyjnych do zabiegu zaćmy specjalista stwierdzi, jakiego pochodzenia astygmatyzm nas dotyka. Możemy mieć do czynienia z astygmatyzmem rogówkowym lub wewnętrznym. Ten drugi zostanie usunięty w trakcie zabiegu, z tego powodu, że najprawdopodobniej wynikał z kształtu, położenia lub mocy soczewki własnej. Natomiast, w przypadku astygmatyzmu rogówkowego, pacjent będzie mógł zdecydować – czy wszczep odbędzie się z wykorzystaniem soczewki torycznej. Taka soczewka pozwala zniwelować astygmatyzm rogówkowy. Tym samym korekcja wady wzroku nie będzie konieczna po zabiegu.

Kiedy okulary po operacji zaćmy?

Okazuje się, że okulary korekcyjne po usunięciu zaćmy mogą, ale kompletnie nie muszą być nam potrzebne.

0Shares
0 0

Dodaj komentarz