Okulary progresywne z każdym dniem zyskują na popularności, ponieważ nie tylko ułatwiają codzienne życie, ale także likwidują problem korzystania z dwóch a nawet trzech par okularów. Okulary progresywne dobrane w wykwalifikowanym salonie optycznym, zachwycają funkcjonalnością. Dodatkowo optyk pomoże w wyborze odpowiednich oprawek, które staną się ozdobą naszej twarzy. Jak każde rozwiązanie – również okulary progresywne posiadają swoje wady i zalety. Szkła progresywne kojarzą nam się z osiągnięciami ostatnich lat, jednak na rynku istnieją już od 1959 r. Początkowo nazywały się Varilux i sprzedawane były przez francuską firmę Essilor. Obecnie królują one w asortymencie wielu producentów okularów korekcyjnych.
Okulary progresywne – dla kogo?
Okulary progresywne cieszą się ogromną popularnością pacjentów powyżej 40 roku życia, cierpiących na starczowzroczność. W wyniku utraty naturalnej giętkości soczewki oka, zmuszeni są oni często do noszenia dwóch par okularów. Mięśnie odpowiadające za zmianę wyglądu soczewki zmuszone są do wzmożonej pracy, aby zapewnić prawidłową akomodację oka. Wzmożona praca nie jest dla nas bez znaczenia. Odczuwamy ją w postaci zmęczonych oczu, a nawet bólu głowy. Zaczyna nam doskwierać czytanie oraz niewyraźne widzenie z dali.
Okulary progresywne w takiej sytuacji zwiększą nasz komfort widzenia oraz życia. Szkła progresywne przyczyniają się do prawidłowego widzenia, zarówno z dali jaki i bliży. Mając szkła progresywne, dostrzeżemy każdy szczegół. Taka opcja to marzenie chyba wszystkich osób, które zmagają się z wadą wzroku. I to niezależnie od jej wielkości.
Progresy to nie tylko dobre rozwiązanie dla pacjentów powyżej 40 roku życia. Szkła progresywne zalecane są dla każdego, kto zmuszony jest do noszenia dwóch par okularów. Najczęściej spotykamy się z okularami do czytania i tzw. „chodzenia”. Konieczność posiadania dwóch par okularów, przysparza wiele problemów. Nosząc je w torebce, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, odkładajmy je na szafkę lub stolik tak, by zawsze mieć pod ręką okulary do dali i bliży. Jednak w rzeczywistości często musimy ich szukać – tracąc nie tylko czas, ale i nerwy. Te wszystkie problemy rozwiązują szkła progresywne. Z powodzeniem możemy korzystać z okularów progresywnych, które umożliwiają jednoczesne korygowanie widzenia dali, bliży i odległości pośrednich.
Jak działają szkła progresywne?
Podstawową zaletą okularów progresywnych jest to, że umożliwiają one wyraźne widzenie na każdą odległość. Konstrukcja szkła składa się ze stref widzenia odpowiadającym różnym odległościom. Szkła progresywne można podzielić na trzy pola. Górna część odpowiedzialna jest za widzenia na dalekie odległości, środkowa – zapewnia prawidłowe widzenia na pośrednie odległości np. komputera, zaś ich dolna część pozwala na widzenia bliskich odległości. Okulary progresywne to uniwersalne i kompleksowe rozwiązania dla pacjentów wymagających kilku par okularów.
Szkła progresywne można stosować do każdej wady wzorku tj.; prezbiopii (niewyraźne widzenia z bliska), krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu. Dodatkowo okulary progresywne zostają w pełni spersonalizowane do użytkownika na podstawie wykonanego przez okulistę badania wzroku. Dostosowane są nie tylko pod kątem wady wzroku, ale również sposobu użytkowania.
Kiedy przyzwyczaję się do progresów?
Kiedy przyzwyczaję się do progresów? – to jedno z najczęściej zadawanych pytań w naszym salonie optycznym. Decydując się na okulary progresywne musimy liczyć się z faktem, iż wymagają one adaptacji. Zwykle trwa ona od kilku dni do kilku tygodni. Przyzwyczajenie się do szkieł progresywnych jest niezwykle istotne i konieczne – jednak ten wysiłek się nam opłaci. Korzystanie z progresów to nie tylko przyzwyczajenie oczu, ale także mózgu do nowego sposobu patrzenia i widzenia. Bądźmy świadomi tego, że nosząc szkła progresywne, będziemy widzieć troszkę inaczej. Ważne jest, aby nie zrażać się po pierwszych dniach noszenia okularów progresywnych.
Prawidłowe korzystanie z okularów progresywnych wymaga od nas wyrobienia w sobie pewnych nawyków, które połączone są z ćwiczeniami. Kiedy chcemy prawidłowo widzieć przedmiot znajdujący się blisko nas powinniśmy opuścić wzrok na dolną część szkieł. Patrząc w dal, skorzystajmy z górnej części szkieł. Natomiast odległości pośrednie będą wymagały od nas patrzenia na środkową część szkieł.
Odwiedź nasz salon optyczny w centrum Warszawy i skorzystaj z bezpłatnego badania wzroku, na podstawie, którego dobierzemy dla Ciebie najlepsze okulary progresywne.