Okulary jednoogoniskowe

Okulary jednoogniskowe

Problemy ze wzrokiem zaczynają się w momencie braku ostrości widzenia na bliższe lub dalsze odległości. Taka sytuacja wymusza mrużenie oczu lub odsuwanie tekstu. W takiej sytuacji musimy wspomóc nasz wzrok okularami. Salon Optyczny Smolińscy oferuje bezpłatne badanie wzroku przy zrealizowaniu zamówienia na okulary, aby mieć pewność co do posiadanej wady wzroku. Okulary jednoogniskowe korygują wadę wzroku albo wyłącznie do dalszej, albo wyłącznie do bliższej odległości.

Dodatkowo, można uszlachetnić daną soczewkę, nakładając filtry wspomagające czytanie lub patrzenie na dalsze odległości. Nasi wyspecjalizowani optycy doradzą przy wyborze odpowiedniej dla nas soczewki okularowej.

Okulary jednoogniskowe do dali

Kłopoty z oglądaniem telewizji, niewyraźne napisy na tablicy czy rozmazane nazwy ulic? Jeżeli te problemy dotyczą Ciebie, prawdopodobnie jesteś krótkowidzem. Nie odczuwasz problemów z czytaniem książki czy pisaniem SMS-ów, jednak kiedy kierujesz wzrok na dalszą odległość, widzenie nie jest już tak ostre? Rozwiązaniem są okulary do dali.

Wszystko dlatego, że u osób krótkowzrocznych promienie świetlne, które wpadają do oka, załamują się przed siatkówką. W związku z tym, krótkowidz będzie postrzegać przedmioty i kształty z daleka jako niewyraźnie. W takim przypadku stosujemy soczewki minusowe.

Innym przypadkiem jest nadwzroczność. Osoba z tą przypadłością widzi dobrze na dalekie odległości, ale tylko do pewnej granicy. U dalekowidza problem polega na tym, że promienie świetlne skupiają się za siatkówką. Stosując soczewkę plusową powodujemy tworzenie obrazu na siatkówce. Wczesne wykrycie wady pozwala uniknąć zaburzeń w układzie mięśniowym oka, które mogą powodować nawet powstanie zeza. Osoby z taką wadą wzroku z reguły wcześniej potrzebują okularów do bliży.

Takie rozwiązanie jest idealne mniej więcej do 40 roku życia z prostego względu – starzejemy się. Nasze oczy również się starzeją: mięśnie i soczewka w oku tracą swoją sprężystość, przez co gorzej akomoduje. Zjawisko to nazywane jest prezbiopią. Istotny jest też fakt, że nasze okulary, które świetnie sprawdzały się do dali, przestają wówczas nam wystarczać. Potrzebna będzie kolejna para okularów do czytania. Nie będzie to jednak konieczne, jeśli zdecydujemy się na okulary progresywne, które są idealnym rozwiązaniem dla prezbiopów.

Okulary jednoogniskowe do bliży

Okulary jednoogniskowe do bliży są często nazywane okularami do czytania, ze względu na określoną odległość, w której powinniśmy ich używać. W tego typu okularach nie powinniśmy wykonywać takich czynności, jak oglądanie telewizji czy prowadzenie samochodu. Nie tylko szkodzimy wówczas swoim oczom, ale również możemy spowodować zagrożenie na drodze. Prawidłowo powinniśmy używać ich do wykonywania czynności w dystansie do 45 cm, czyli do pracy z bliska.

Obecnie można nabyć ogólnodostępne okulary do czytania. Bezsprzecznie odradzamy zakup tego typu produktów. Producenci gotowych okularów nie informują o ich szkodliwości. Prosimy pamiętać, że okulary korekcyjne są wyrobem medycznym na zamówienie, a nie uniwersalnym produktem do kupienia w aptekach. Dbajmy o swój wzrok, który jest najważniejszym z naszych zmysłów.

Dwie pary okularów w jednym?

Zależnie od naszego stylu życia, okulary do dali czy bliży mogą przestać nam wystarczać lub będziemy zmęczeni rutynowym zdejmowaniem i zakładaniem w zależności od wykonywanej czynności.

Idealnym rozwiązaniem wówczas mogą okazać się okulary progresywne lub okulary biurowe. W zależności od potrzeb, możemy zdecydować się na zastąpienie dwóch par okularów jednymi. Różnicą jest odległość widzenia, na której nam zależy. Okulary do pracy biurowej są przeznaczone dla osób, które potrzebują zarówno dobrego wzroku do korzystania z monitora, jak i pisania odręcznego czy czytania tekstów drukowanych przy biurku. Na podobnej zasadzie działają okulary progresywne, jednak dają one większy zakres widzenia. Dzięki temu rozwiązaniu, widzimy wyraźnie zarówno na odległość 30 metrów, jak i 30 cm – a to wszystko nie zmieniając okularów. Zachęcamy do odwiedzenia naszego Salonu, aby osobiście przekonać się o jakości tych produktów.