optyk Warszawa

Optyk, okulista, optometrysta – kim są?

Optyk, okulista, optometrysta i refrakcjonista – każdy z nich jest specjalistą od prawidłowego widzenia. Dbają o to, aby nasz wzrok funkcjonował prawidłowo, zaś jakość widzenia była dla nas komfortowa. Mimo iż optyk, okulista i optometrysta mają wspólny cel, to każdy z nich dba o nasz wzrok w innym stopniu i zakresie. Jak odróżnić ich zadania i w razie potrzeby udać się do konkretnego specjalisty? Sprawdź, na czym polega praca każdego z nich.

Okulista, optyk czy optometrysta – do kogo udać się na badanie wzroku?

Okulista to najpopularniejszy specjalista w zakresie prawidłowego widzenia. Właśnie z nim, mamy do czynienia w salonach optycznych, kiedy udajemy się na bezpłatne badanie wzroku i dobranie oprawek okularowych. Do głównych zadań okulisty należy diagnozowanie oraz leczenie chorób oczu. Dodatkowo pomoże nam dobrać odpowiednią korekcję okularową i soczewki kontaktowe. Okulista jak już wcześniej wspomnieliśmy jest dla wielu z nas osobą pierwszego kontaktu. Kiedy czujemy, że nasz wzrok potrzebuje badania wzroku. Jeżeli widzisz słabiej – w ostatnich dniach nasilają się bóle głowy a nawet zawroty połączone z bólem oczu – koniecznie udaj się na badanie wzroku do okulisty.

Optometrysta – na straży prawidłowego dobrania korekcji

Kolejną osobą, która pomoże nam w prawidłowym widzeniu jest optometrysta. Według definicji: „praktykuje w zakresie badania refrakcji i zaopatrzenia w pomoce wzrokowe, a także w zakresie diagnozowania i właściwego postępowania w przypadku chorób oczu oraz rehabilitacji układu wzrokowego”. Optometrysta więc odpowiada za prawidłowy dobór okularów oraz soczewek kontaktowych. Dodatkowo do optometrysty udamy się, w przypadku stwierdzonych chorób oczu oraz koniecznej rehabilitacji, która przyczyni się do poprawy jakości widzenia.

Optyk – wykona okulary szyte na miarę

Optyk to osoba wykonująca okulary na podstawie recepty przepisanej przez okulistę lub badań wykonanych przez optometrystę. Dodatkowo, jeżeli okulary ulegną uszkodzeniu i konieczna będzie naprawa – również skieruj swoje kroki do optyka. Wykonane przez niego okulary tworzone są zawsze na zamówienie zgodne z receptą wystawioną przez lekarza. Dlatego też można stwierdzić, iż są to okulary szyte na miarę naszych potrzeb. Optyk również może wykonać bezpłatne badanie wzroku, jeżeli ukończy dodatkowe studia podyplomowe. Uprawniające go do samodzielnego przeprowadzania badania w celu doboru korekcji okularowej, przez co posiadają uprawnienia podobne jak optometrysta.

Refrakcjonista – leczy podstawowe wady wzorku

Specjalista badający wady refrakcji układu optycznego oka to refrakcjonista. Jego głównym zadaniem jest stwierdzenie oraz dobór okularów lub soczewek do takich wad wzroku jak; krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm lub starczowzroczność.

Jeżeli obserwujesz u siebie objawy takie jak; ból głowy i oczu oraz zawroty głowy. Koniecznie skieruj się do okulisty, który określi wadę wzroku i wypisze receptę na okulary korekcyjne. Następnie na podstawie otrzymanej recepty – optyk wykona okulary, dzięki którym komfort Twojego życia znacznie się podniesie, zaś wcześniej wspomniane objawy ustąpią. Jeżeli nie masz czasu na wielogodzinne stanie w kolejce do lekarza – Odwiedź nasz salon optyczny w Warszawie, gdzie okulista wykona bezpłatne badanie wzroku i tego samego dnia dobierzesz okulary korekcyjne.

0Shares
0 0

Dodaj komentarz