Porady

Poniżej przedstawiamy zestaw porad w formie odpowiedzi na pytania, które najczęściej nurtują klientów.

Czy warto kupować okulary przez internet?

Zdecydowanie odradzamy kupowania okularów przez internet. Nawet po podaniu sprzedawcy wartości z recepty okularowej, nie mamy pewności, że będziemy dobrze widzieć. Każdy z nas ma inny kształt twarzy, nosa, inny rozstaw źrenic. Czasami występuje też asymetria oczu, z czego nawet możemy nie zdawać sobie sprawy. Nie warto także sugerować się cenami, ponieważ nie mamy pewności co do jakości oraz autentyczności wybranych soczewek okularowych, kontaktowych oraz opraw korekcyjnych czy okularów przeciwsłonecznych.

Podsumowując, okulary to wyrób medyczny o określonych parametrach indywidualnych. Przed zakupem zalecamy przymierzenie oprawek oraz okularów ze względu na różne rozmiary oraz kształty. Czas trwania wyrobienia podstawowych okularów w naszym Salonie Optycznym trwa tylko jeden dzień!

Gotowe okulary do czytania to dobre rozwiązanie?

Stanowczo nie. Przede wszystkim gotowe okulary do czytania mogą nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Nie tylko nie uwzględniają one możliwych wad astygmatyzmu i rozstawu źrenic, to również posiadają jednakową moc korekcji dla obu oczu. Możemy również cierpieć na różnowzroczność. Nosząc takie gotowe okulary, narażamy swój wzrok na pogłębienie posiadanej wady oraz szybsze zmęczenie oczu. To właśnie przez gotowe okularu do czytania z apteki narażamy swój wzrok, podczas gdy wydaje nam się, że dobrze widzimy. Zalecamy użytkowanie okularów wykonanych w Salonie Optycznym, gdzie optyk zadba o profesjonalne zrealizowanie zamówienia.

Warto nosić okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne mają na celu ochronę naszych oczu przed promieniowaniem słonecznym. Jak najbardziej zalecamy ich użytkowanie szczególnie w słoneczne dni. Nadmiar światła słonecznego możemy odczuwać poprzez nadmierne mrużenie, przebłyski, pieczenie, a nawet łzawienie. Długie naświetlanie naszych oczu bez zapewnienia im ochrony oraz poczucia komfortu często doprowadza do przewlekłego zapalenia spojówki czy rogówki. Szkodliwość promieni słonecznych może również spowodować zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), oraz zwiększa ryzyko zaćmy. Warto przy wyborze okularów kierować się wyborem takich z filtrem UV oraz polaryzacyjnym.

Podsumowując, okulary przeciwsłoneczne oprócz poprawienia naszej stylizacji, chronią nasze oczy. Istotny jest również fakt, że akcesoria tego typu kupowane w sklepach z ubraniami, na straganach czy aptekach, nie mają nic wspólnego z ochroną naszych oczu przed promieniowanie słonecznym.

Okulary przeciwsłoneczne z marketu psują wzrok?

Zdecydowanie TAK. Okulary kupione w supermarketach, na ulicznych stoiskach, w sklepach z ubraniami oraz aptekach szkodzą oczom. Zalecamy nie kupować w takich miejscach ze względu na negatywny wpływ na nasz wzrok. Tego typu okulary posiadają soczewki (nazywane też szkłami) wątpliwej jakości, od nieznanych producentów, którzy nie są wykwalifikowanymi optykami. Słabej jakości przyciemnienie plastikowej soczewki spowoduje rozszerzenie się źrenic, co pozwoli na przedostanie się szkodliwych promieni słonecznych do naszego oka. Często na okularach przeciwsłonecznych widzimy naklejkę z filtrem UV400, jednak jest to tylko naklejka – z reguły nie ma nic wspólnego z blokadą szkodliwego działania. Noszenie okularów z “bazaru” może spowodować zwiększenie zagrożenia zaćmą oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z salonu optycznego, lepszą ochroną dla naszych oczu będzie czapka z daszkiem niż okulary przeciwsłoneczne z pierwszego lepszego sklepu, które tylko nam zaszkodzą.

Jak często należy badać wzrok?

Najczęściej chodzimy przebadać nasze oczy tylko wtedy, kiedy zaczynamy odczuwać dyskomfort w patrzeniu lub kiedy dotychczasowe okulary korekcyjne nie pozwalają nam widzieć wyraźnie. Popełniamy przez to duży błąd, lekceważąc nie tylko wady wzroku, ale również poważne choroby oczu. Dorosły człowiek powinien przebadać swój wzrok raz do roku, natomiast u dzieci zalecane jest to co pół roku. W naszym Salonie Optycznym w Warszawie wykonujemy bezpłatne badanie wzroku przy zamówieniu okularów. Jest to niezwykłe ułatwienie, ponieważ termin oczekiwania na wizytę do okulistów w przychodniach najczęściej jest bardzo długi. Regularne badanie wzroku pozwala zapobiegać rozwijającym się chorobom układu wzrokowego – jest to bardzo ważne, gdyż pozwala uzyskać pewność co do zdrowia naszych oczu.

Czy okulary do komputera pomagają?

Już po dwóch godzinach korzystania z urządzeń cyfrowych z wyświetlaczem możemy odczuwać zmęczenie oczu oraz ból głowy. Dobrej jakości niebieski filtr ochronny, w który są wyposażone tak zwane okulary do komputera, naprawdę pomaga naszemu wzrokowi. Jest to najmocniejszy filtr antyrefleksyjny, dzięki czemu szkodliwe promieniowanie światła niebieskiego zostaje w 100% odbite. Ta dodatkowa powłoka nakładana na nasze soczewki okularowe, inaczej nazywane szkłami, pozwala również widzieć przejrzyściej, zwłaszcza przy sztucznym świetle. Filtr ten także zmniejsza rozproszenie światła, więc świetnie sprawdzi się dla kierowców. Podsumowując, okulary z filtrem komputerowym zapewniają mniejsze zmęczenie dla naszych oczu podczas pracy na urządzeniach elektronicznych, a także w pełni nadają się do codziennego użytku.

Czy okulary zerówki są szkodliwe?

Kiedyś okulary miały za zadanie korygować nasze wady wzroku oraz chronić nasze oczy. Obecnie jest to nieodłączny element stylizacji modowych, który ma poprawić nasz wygląd. Coraz więcej osób decyduje się na okulary zerówki. Oczywiście można ich używać ale tylko kiedy kupiliśmy je u optyka w salonie optycznym. Ma to istotne znaczenie ze względu na montaż dobrej jakości soczewek okularowych bezpiecznych dla oczu. Wszystkie okulary kupowane na stoiskach, w sklepach z ubraniami czy na straganach mają szkodliwy wpływ na nasze oczy. Można korzystać z okularów zerówek, ale tylko wtedy, kiedy mamy pewność co do ich jakości, najlepiej realizując zamówienie w wykwalifikowanym i pewnym salonie optycznym.

Czym jest antyrefleks w okularach?

Antyrefleks jest dodatkowym filtrem nakładanym na soczewkę okularową podczas produkcji. To zastosowanie ma wiele zalet, przede wszystkim poprawia komfort widzenia przez okulary. Ponadto, zapewnia lepszą przejrzystość, wyostrza kontrast obrazu oraz eliminuje odblaski powstałe przy sztucznym oświetleniu. Dzięki tej powłoce, nasze oczy nie są narażone na ciągłe zmęczenie, a soczewka dodatkowo utwardzona co zabezpiecza ją przed porysowaniem. Istotny jest również fakt, że tzw. okulary do komputera posiadają niebieski filtr ochronny, czyli po prostu niebieski antyrefleks. Łatwo można je odróżnić od zwykłych soczewek ze względu na kolor, który mieni się pod pewnym kątem.

Podsumowując, okulary z powłoką antyrefleksyjną są doskonałym rozwiązaniem dla każdego. Warto poprosić o ten dodatkowy filtr przy zamawianiu okularów – obecnie jest on na świecie swego rodzaju standardem.