Prezbiopia – co to jest?

Co to jest prezbiopia? Jeżeli masz ponad 40 lat i wydaje ci się, że potrzebujesz dłuższych rąk, aby móc swobodnie przeczytać to, co jest napisane; w jadłospisie czy też w gazecie – może oznaczać, iż cierpisz na prezbiopię. Prezbiopia powszechnie nazywana starczowzrocznością to dolegliwość, która najczęściej dotyka nas po ukończeniu 40 roku życia. Pierwszym objawem jest fakt, iż przedmioty znajdujące się blisko naszej twarzy są zamazane. Początkowo odsuwamy czytany tekst dalej od oczu -niestety nie jest to rozwiązanie problemu. Co możesz zrobić, aby korygować prezbiopie?

Co to jest prezbiopia?

Prezbiopia to starczowzroczność, a więc fizjologiczny i w pełni naturalny proces dotykający większość osób po 40 roku życia. W gałce ocznej zaraz za tęczówką znajduje się soczewka. Odpowiada ona za refrakcję, a więc za załamanie promieni świetlnych w oku oraz przeniesieniu światła na siatkówkę. Proces ten możemy porównać do soczewki aparatu fotograficznego, który ma za zadanie wyregulować i ustawić ostrość. Wraz z wiekiem soczewka traci elastyczność negatywnie wpływając na ostrość widzenia. W szczególności z bliska i przy niekorzystnym oświetleniu. Wynika to z utraty zdolności akomodacyjnych oka. Czyli umiejętności polegającej na nastawieniu się w taki sposób, aby obraz był ostry niezależnie od odległości. Proces ten postępuje już od dzieciństwa jednak znacząco daje o sobie znać dopiero po 40 roku życia. Nie musisz się martwić, ponieważ prezbiopia to powszechna dolegliwość i w prosty sposób możesz ją skorygować.

Objawy prezbiopii

Odsuwanie czytanego tekstu to nie jedyny objaw prezbiopii. Udaj się do salonu optycznego i umów na badanie wzroku, jeżeli zauważysz u siebie takie objawy jak;

  • Zamazane widzenie.
  • Trudność dostosowania wzroku do wyraźnego widzenia – obiektów znajdujących się w bliskiej odległości.
  • Odruch odsuwania telefonu – w czasie oglądania zdjęć pisania czytania sms-ów lub wybierania numeru.
  • Konieczność odsuwania gazety książki czy menu w restauracji by przeczytać ich treść.

Prezbiopia nie występuje u osób poniżej 40 roku życia. Jeżeli zauważysz u siebie podobne objawy to możliwe, iż jest to hyperopia, która jest związana z nadwzrocznością lub jak się potocznie mówi dalekowzrocznością.

Okulary dla prezbiopów

Jedną z podstawowych metod korekcji prezbiopii jest noszenie okularów korekcyjnych. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, możesz zakładać je wyłącznie do czytania. Często tego typu soczewki nazywamy okularami do czytania. Kolejną metodą jest zabieg chirurgiczny korygujący prezbiopie. Wykorzystujący do korekcji prezbiopii monowizje. Oznacza to, że jedno oko będzie odpowiedzialne za widzenie wyraźne przedmiotów odległych, a drugie za widzenie przedmiotów znajdujących się blisko.

Jeżeli zauważyłeś u siebie objawy prezbiopii – Nie czekaj i udaj się do salonu optycznego umawiając się na bezpłatne badanie wzroku, aby poprawić jakość swojego życia. Zapewnij sobie komfortowe widzenie.

0Shares
0 0