Szkła cylindryczne – Co to jest cylinder?

Co to jest cylinder? Szkła cylindryczne są przeznaczone do korekcji astygmatyzmu. Ich budowa jest znacznie inna od zwykłych szkieł korygujących – krótko lub dalekowzroczność. Szkła cylindryczne zawdzięczają swoją nazwę kształtowi, który przypomina wyciek cylindra. Aby zrozumieć; Czym jest cylinder? Musimy poznać, na czym polega astygmatyzm.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada wzroku, która najczęściej wynika z nieregularność rogówki oka, czyli pierwszej powierzchni, na której załamują się promienie światła. Ogólnie rzecz ujmując rogówka jest kulista. U astygmaty rogówka przypomina piłkę do rugby. W związku z jej deformacją promienie światła przechodzą i załamują się w zupełnie inny sposób niż przez zdrową rogówkę. Zamiast jednego punktu, w którym przecinają się promienie otrzymujemy 2 takie punkty nazywane ogniskiem. W zależności od tego jak duża jest różnica w krzywiznach punkty te mogą być bliżej lub dalej od siebie oddalone zaś wartość astygmatyzmu określona jest przez odległość pomiędzy nimi. Dodatkowo zniekształcona rogówka może być pochylona pod różnymi kątami względem poziomu. Właśnie to pochylenie określa astygmatyzm.

Jak działają szkła cylindryczne?

Ostry i wyraźny obraz powstaje, kiedy wszystkie promienie światła zbierają się w jednym punkcie (najlepiej na siatkówce oka). W przypadku astygmatyzmu musimy połączyć dwa ogniska powstające, gdy światło przechodzi przez nieregularną rogówkę. Robią to szkła cylindryczne. Swoją konstrukcją przypominają wycinek cylindra – w jednym przekroju nie posiadają żadnej mocy, a w drugim powinny mieć wartość równą właściwą dla naszego astygmatyzmu, aby przesunąć jeden punkt skupiania światła do drugiego. Dzięki uwzględnieniu osi, w jakiej przesunięcie następuje pacjent odzyskuje dzięki okularom cylindrycznym ostrość widzenia.

Kiedy szkła to połączenie sfery i cylindra?

Astygmatyzm może występować, jako osobna wada wzroku. Wtedy po zastosowaniu szkieł cylindrycznych, nasze połączone punkty znajdują się od razu na siatkówce i pacjent widzi prawidłowo. Wada ta, może być również łączona z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością. Wtedy po połączeniu ognisk musimy je jeszcze przesunąć na siatkówkę z odpowiednią wartością sferyczną, czyli popularnymi „plusami” lub „minusami”. Soczewkami korygującymi są wtedy soczewki sfero-cylindryczne, które jednocześnie korygują obydwie wady wzroku.

Czy łatwo przyzwyczaić się do okularów ze szkłami cylindrycznymi?

Często spotykana jest opinia, że do szkieł cylindrycznych ciężko się przyzwyczaić. Oczywiście, może się zdarzyć sytuacja, kiedy po odebraniu pierwszych okularów ze szkłami korygującymi astygmatyzm czujemy się nieswojo, obraz wydaje się jakby płynął a podłoga „ucieka” spod nóg. Należy pamiętać, że nasz mózg musi przyzwyczaić się do nowej interpretacji informacji płynących z oczu. A w oczach po założeniu nowych okularów obraz powstaje w zupełnie innym miejscu niż dotychczas. Po kilku dniach objawy powinny zniknąć, a pacjent powinien się cieszyć nowym, ostrzejszym widzeniem. Jeśli jednak objawy dalej się utrzymują, warto odwiedzić salon optyczny i skonsultować przepisaną korekcję. Może się zdarzyć, że pełna korekcja astygmatyzmu nie jest przyjmowana przez nasz organizm i konieczne będzie zmniejszenie wartości korekcji.

0Shares
0 0

Dodaj komentarz