optyk Warszawa

Załóż okulary – zdejmij szkła kontaktowe

Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne to szczególne przedmioty, które nosimy praktycznie przez cały dzień na twarzy. Dodatkowo poprawimy je rękoma i odkładamy w różne miejsca. Dlatego też podobnie jak nasz smartfon, okulary korekcyjne stanowią przestrzeń do gromadzenia się drobnoustrojów – w  tym niebezpiecznego koronawirusa SARS-CoV-2. Jak w tym trudnym dla nas wszystkich okresie dbać o prawidłową higienę okularów – odpowiada okulista i optyk.

Koronawirus, a higiena okularów

Istnieje wiele rodzin wirusów – jedną z nich jest siejący w ostatnich dniach postrach koronawirus. Charakteryzuje się on posiadaniem osłonki zbudowanej z białek i tłuszczy. To właśnie obecność tłuszczu w komórce, czyni ją wrażliwą na mydło oraz powszechnie stosowane detergenty w naszych domach. Podczas mycia z użyciem detergentów, zachodzi proces fizyko-chemiczny, podczas którego cząsteczki tłuszczu otaczane są przez cząsteczki mydła, tworząc micele, które są zmywane z wodą.

Dbając o prawidłową higienę okularów i chroniąc się przez zachorowaniem na koronawirusa, istotne jest dokładne mycie okularów w mydle lub innych popularnych detergentach. Aby okulary stały się wolne od zanieczyszczeń, należy przez minimum 30 sekund spieniać wodę z mydłem na ich powierzchni. 30 sekund to niezbędny czas do destabilizacji całej komórki, w wyniku czego wirus ginie.

Jak dbać o okulary podczas epidemii?

Okulary należy myć po każdym powrocie do domu. Dodatkowo w warunkach domowych przynajmniej kilka razy dziennie. Jest to spowodowane faktem, iż wirus może być przenoszony również na produktach spożywczych, które przynosimy z zewnątrz.

Dezynfekcja okularów przypomina mycie rąk. Namydlamy całą ich powierzchnię, następnie zmywamy wodą i suszymy, poprzez delikatne strzepnięcie wody. Soczewki okularowe przecieramy czystym ręcznikiem jednorazowym lub specjalistyczną ściereczką do okularów wykonaną z delikatnej mikrofibry. Jeżeli posiadasz skomplikowane w budowie okulary o dużej ilości zakamarków – wyposaż się w miękką szczoteczkę, która pomoże Ci dotrzeć do wszelkich nawet najmniejszych zakamarków.

Okulary czy soczewki kontaktowe w czasie koronawirusa

Według prof. Marka Rękasa, który jest Krajowym Konsultantem w dziecinie Okulistyki, powinniśmy zrezygnować z używania soczewek kontaktowych w trakcie pandemii. Dotykając okolic oczu i spojówek, zarówno podczas zakładania jak i zdejmowania soczewek narażamy się na zakażenie SARS-CoV-2. Dodatkowo, jeżeli nie zachowamy prawidłowych środków ostrożności, sami możemy stać się zagrożeniem dla innych. Dlatego też pamiętajmy o częstej dezynfekcji rąk i okularów wodą z mydłem lub preparatami zawierającymi przynajmniej 60% alkoholu.

0Shares
0 0

Dodaj komentarz