Okulary fotochromowe

Coraz więcej mówi się o ochronie naszych oczu przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych. Słońce jest jak najbardziej niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale w nadmiernych ilościach może szkodzić. Szczególnie, kiedy wpada do naszych oczu, powodując nieodwracalne zmiany na siatkówce. Warto więc dbać o prawidłową ochronę oczu w słoneczne dni. Niektórzy mogą nie być przekonani do noszenia okularów przeciwsłonecznych – dla takich osób z pomocą przychodzą okulary fotochromowe.

Soczewki fotochromowe możemy zastosować zarówno do zwykłych okularów korekcyjnych jednoogniskowych, jak i do wszystkich indywidualnie spersonalizowanych, takich jak okulary dwuogniskowe czy progresywne. Wyposażając nasze codzienne okulary w szkła fotochromowe, uzyskują one na dodatkowe atuty.

Okulary fotochromowe – czym są?

Okulary fotochromowe różnią się od zwykłych okularów korekcyjnych inteligentną soczewką, która samoczynnie przyciemnia się pod wpływem promieni słonecznych i temperatury. Oznacza to, że soczewki automatycznie dostosowują się do zmiennych warunków oświetleniowych. Przy sztucznym świetle są bezbarwne, zaś podczas działania światła ultrafioletowego, przyciemniają się do odpowiedniej granicy oraz koloru. Jest to świetne rozwiązanie dla każdego: w pracy czy w szkole, okulary te wyglądają jak każde inne. Cała magia pojawia się wówczas, gdy przestajemy przebywać w pomieszaniach, w których szyby blokują promienie UV. Wychodząc na zewnątrz, już po kilku sekundach odczuwamy przyjemne przyciemnienie soczewki, które niweluje zjawisko olśnienia oraz zmęczenia oczu. Warto dodać, że tzw. fotochromy blokują 100% promieniowania UV.

Nowoczesne technologie pozwalają na coraz to szybsze przyciemnienie oraz rozjaśnienie się soczewki pod wpływem działania światła, a także większy odcień przyciemnienia. Dodatkowo, mamy coraz to więcej barw do wyboru, takich jak: zielony, szary, brązowy, fioletowy, granatowy czy bursztynowy. Ma to na celu dopasowanie odpowiedniego koloru soczewki do naszej oprawki. Istotny jest również fakt, że bardziej zaawansowane soczewki są bezbarwne.

Istnieją również fotochromy dedykowane specjalnie dla kierowców, które przyciemniają się za szybą samochodu.

Co wpływa na działanie szkieł fotochromowych?

Jest wiele czynników, które mają istotne znaczenie dla działania okularów fotochromowych. Wśród nich wymienić można intensywność promieni ultrafioletowych, grubość soczewki oraz temperatura powietrza. Podczas silnego promieniowania przy jednoczesnym zachowaniu niskich i umiarkowanych temperatur, proces przyciemniania może być szybszy – przykładem może być słoneczny dzień podczas wyjazdu w góry. Niska temperatura i intensywne słońce, a jednocześnie odbijanie światła słonecznego przez śnieg spowodują, że przyciemnienie soczewek fotochromowych będzie wręcz błyskawiczne. Innym czynnikiem jest grubość szkieł – większa transmisja przyciemniania przypada dla cieńszych soczewek.

Gdzie kupić takie okulary?

Przede wszystkim, odradzamy kupowania jakichkolwiek okularów w internecie – jest to na tyle indywidualny zakup, że wymaga konsultacji twarzą w twarz z ekspertem. Okulary fotochromowe nie tylko korygują naszą wadę wzroku, ale również chronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Sprawdzą się w każdym przypadku oraz w każdym wieku. Zachęcamy do wyboru soczewek korekcyjnych fotochromowych ze względu na szereg zalet, jakie posiadają. Salon Optyczny Smolińscy zawsze służy pomocą w doborze odpowiednich okularów dla najbardziej wymagających klientów, dlatego zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Jakie kolory soczewek można wybrać?

Granatowy
Intensywnie ekscytujący z chłodnym akcentem

Bursztynowy
Szlachetność i indywidualizm

Fioletowy
Elegancki i wyrafinowany

Zielony
Stylowy i uniwersalny

Szary
Neutralny kolor dla najbardziej naturalnego widzenia

Brązowy
Najlepszy kontrast i poprawiona percepcja kolorów

Grafitowozielony
Bardziej naturalne widzenie i poprawiony kontrast